Skip to content

W dzisiejszym wpisie chciałabym Ci przedstawić 8 faktów o Kanadzie. Dlaczego akurat o tym kraju?  Otóż to jest miejsce, w którym nauczyłam się angielskiego. Po raz pierwszy pojechałam do Kanady jak miałam 4,5 roku. Moi rodzice wówczas zastanawiali się, czy nie zostać tam na zawsze (rodzeństwo mojej mamy zdecydowało się tam przeprowadzić). My po pół roku wróciłyśmy z mamą do Polski, ale do Kanady wielokrotnie wracałam. Mieszkałam głównie w i pod Toronto i pomyślałam sobie, że to taka dosyć egzotyczna miejscówka, więc powiem wam o rzeczach, które mnie niezmiennie zaskakiwały podczas moich wizyt. Ciekawa jestem czy o tym wiedzieliście?

Fakt nr 1:  nie zobaczysz pełnych cen

W kanadyskich sklepach, kawiarniach i restauracjach nie uświadczysz pełnych cen 😉 Wchodzisz do kawiarni i widzisz kawę za 2 dolary? Dolicz sobie z automatu z 13% podatku. Mamo, jak mnie to wkurzało. Ceny wszędzie są podawane w systemie “plus tax”. I jeszcze może bym jakoś to zrozumiała, gdyby ten procent dało się łatwo obliczyć (np. 10%) ale podatek waha się z zależności od prowincji i wynosi od 5-15%. Nigdy nie wiesz więc, ile koniec końców zapłacisz. A to przecież taki customer-oriented kraj!

Fakt nr 2: Kanada ma 150 lat

W 2017 roku Kanada obchodziła swoje 150 urodziny. Tak! Pamiętam jak podczas wakacji w 2004 roku zabrali nas na wycieczkę ze szkoły i pokazali budynek: “It’s one of the oldest buildings in the city, it’s over a hundred years old!” – „Zupełnie jak kamienica, w której dorastałam”, pomyślałam sobie. Przy tak krótkiej historii trudno jest o jakąkolwiek spuściznę historyczną (w takim europejskim tego słowa znaczeniu). Właściwie nie ma starych kościołów, zamków, budowli itp. Za to urodziny Kanady (obchodzone 1 lipca, tzw. Canada Day) jest wielkim świętem. 

Fakt nr 3: Kanada to drugie co do wielkości państwo na świecie

Kanada jest drugim co do wielkości państwem na świecie z populacją porównywalną do Polski (37 mln, dane z 2019 roku). Średnia gęstość zaludnienia to, uwaga, oszałamiające 4 osoby na km 2. Warto zaznaczyć, że z tych 37 milionów blisko 5 mieszka w Toronto (największe miasto w Kanadzie) a kolejne 3,5 w Montrealu. Nunavut, zlokalizowany w północnej części Kanady jest najmniej zaludnionym obszarem (ma zaledwie 37 tyś. ludzi!).

Fakt nr 4: Prezydent Kanady to….

Czy wiesz kto jest prezydentem Kanady? To trochę podchwytliwe pytanie, bo Kanada podobnie jak Australia czy Nowa Zelandia, podlega bezpośrednio królowej angielskiej. Jest to była kolonia angielska i mimo tego, że współcześnie Kanada jest zupełnie niezależnym krajem, królowa reprezentuje najwyższą władzę  (tutaj możecie poczytać o tym dokładniej: https://www.quora.com/Who-is-the-president-of-Canada-1) Królowa przybywa z wizytą raz do roku, zbiera podatek, macha ręką i tyle 🙂 Premierem Kanady obecnie jest Justin Trudeau.

Fakt nr 5: cena za obywatelstwo kanadyjskie

Kolejny fakt jest trochę związany z poprzednim: żeby zostać obywatelem Kanady, trzeba złożyć przysięgę królowej angielskiej. Serio! Brzmi ona tak: I  swear (or affirm) that I will be faithful and bear true allegiance to Her Majesty Queen Elizabeth IIQueen of Canada, Her Heirs and Successors, and that I will faithfully observe the laws of Canada and fulfil my duties as a Canadian citizen (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Oath_of_Citizenship_(Canada)). A side note: bear an allegiance to znaczy a promise to be loyal. Wiele osób, z którymi rozmawiałam, mówiło, że to bez sensu i że trzeba tę przysięgę koniecznie zmienić, bo rola królowej jest mocno symboliczna.

Fakt nr 6: Kanada to kraj dwujęzyczny

Kanada jest krajem dwujęzycznym – angielsko-francuskim, mimo tego, że tylko ok. 20% populacji używa francuskiego jako języka pierwszego. Większość z tych osób mieszka w prowincji Quebec i New Brunswick. Natomiast wszystkie etykiety na produktach, informacje na oficjalnych stronach są zawsze w języku angielskim i francuskim.

Ps. W tej anglojęzycznej części Kanady, spotkałam może z 2 osoby, które płynnie posługiwały się językiem francuskim.

Fakt nr 7: Stolica Kanady to..

Stolicą Kanady nie jest Toronto, ale Ottawa, czwarte co do wielkości miasto w Kanadzie. 31 grudnia 1857 królowa Wiktoria wybrała Ottawę na stolicę Kanady. Jej zaletą było położenie – daleko od dużych i rozwiniętych miast USA, nie była zdominowana ani przez kulturę angielską ani francuską no i była niejako kompromisem pomiędzy dwoma największymi miastami Kanady, Montrealem i Toronto. (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ottawa). 

Fakt nr 8: Najdłuższa ulica na świecie

Taka ciekawostka na koniec: Kanada ma także najdłuższą ulicę na świecie – Yonge Street. Ta ulica ma 1896 km i łączy dwa jeziora – Ontario i Simcoe. Na zdjęciu być może widzisz jej fragment 🙂 W Kanadzie znajduje się najdłuższa autostrada na świecie o długości 7 821 km.   

I co? Zaskoczyło Cię coś?

Dziękuję, że poświęciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci potrzebną wiedzę, cenne wskazówki, chwilę refleksji lub relaksu.

Możesz teraz:

  • dodać komentarz ze swoją opinią, włączyć się w dyskusję. Czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
  • Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać, to podziel się nim z innymi! Aby to zrobić wystarczy, że klikniesz: [wp_social_sharing social_options=’facebook’  facebook_text=’Podziel się’]
  • Śledzić mój FanPage aby otrzymać aktualne informacje na temat moich działań.
  • Obserwować mnie na Instagramie, gdzie dzielę się obrazami mojej codzieności w postaci zdjęć i krótkich filmików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podglad_ogarnij_angielskie_czasy

Chcesz dostawać ode mnie co tydzień piękną pigułkę angielskiego?

Zapisz się na newsletter i odbierz swój pierwszy prezent – pierwszy rozdział mojego e-booka “Ogarnij angielskie czasy”!

Ps. prezentów jest więcej ? Zawsze też w pierwszej kolejności będziesz też wiedział(a) o najnowszych wyzwaniach czy wpisach na blogu. Moim zdaniem warto! ?