Skip to content

Cześć! Dziś chciałabym zaprosić Cię na wpis o kilku fajnych podcastach, które ułatwią Ci naukę angielskiego. Podcast to taka regularnie publikowana audycja dźwiękowa, najczęściej poświęcona jakiemuś konkretnemu tematowi (np. jak oszczędzać pieniądze, jak prowadzić biznes online, itp.). Tematów jest całe mnóstwo. Ponieważ jest to tylko plik audio, który czasami ma też transkrypt, bardzo zachęcam do wypróbowania podcastów te osoby, które mają problemy ze zrozumieniem mówionego języka. To jest też świetna opcja dla osób, które dużo czasu spędzają np. w samochodzie i narzekają na brak czasu na naukę.

Ale po co te podcasty??

Podcasty mają bardzo różny styl i bardzo różną długość. Żeby ich regularnie słuchać, musisz je po prostu polubić. Często o Twojej sympatii może zdecydować coś zupełnie nieistotnego np. spodoba Ci się ton głosu prowadzącego/ącej, muzyka na początku, czas trwania czy sposób tłumaczenia. Jeżeli chcesz podszlifować swój angielski, koniecznie słuchaj różnych podcastów, po to, żeby się przyzwyczaić do różnych sposobów mówienia. To świetnie potem pomaga w zrozumieniu np. filmów czy seriali ( o tym, jak to tego podejść, pisałam TU).

Podcasty mogą być fajną opcją dla osób, które jeszcze nie czują się na siłach żeby oglądać np. filmy czy seriale w oryginale albo wieczorem przy serialu chcą się po prostu zrelaksować a nie jeszcze uczyć i notować słówka 😉 Bardzo fajnie ćwiczą umiejętność słuchania i przyzwyczajają do naturalnego, „żywego” języka. Ponieważ do niektorych jest dołączony transkrypt, zawsze można sprawdzić nieznane sobie słowa czy zwroty. Uwaga! Trzeba to zrobić koniecznie PO odsłuchaniu audycji. Czytanie i słuchanie na raz powoduje, że Twój mózg wybiera sobie łatwiejszy sposób, więc nie ćwiczysz w ten sposób słuchania, z którym wiele osób ma spory problem, tylko czytanie, które problemem nie jest:)). Dlatego tak ważne jest, żeby do transkryptu zaglądać po wysłuchaniu podcastu, tylko po to, żeby upewnić się lub poznać nowe słówka. Taka nauka ma sens 🙂

Moja lista

W tym wpisie przygotowałam w sumie osiem propozycji; trzy z nich są po angielsku, ale nie są poświęcone nauce angielskiego i będą odpowiednie dla osób, którym zależy na słuchaniu ciekawych audycji w języku obcym, a nie stricte nauce. Pozostałe są tworzone przez nauczycieli angielskiego, więc będą świetnie uzupełniały zajęcia.

Lecimy z zestawieniem!

Najpierw 5 pocastów, idealnych dla tych, którzy poprzez słuchanie chcą się uczyć angielskiego. Nagrywane przez nauczycieli, mają dość wolne, a jednocześnie naturalne tempo mówienia, będą świetnym  wyborem na sam początek lub w momencie, kiedy nie jesteś pewna swoich umiejętności.

Numer 1 6 minut English

To 6 minutowy podcast przygotowany przez BBC, przeznaczony głównie dla osób średniozaawansowanych. Pokazuje staranną, książkową wymowę,  prezenterzy mówią dość wolno i bardzo wyraźnie, często wyjaśniając co trudniejsze słówka (np.: eavesdrop: secretly listening to a conversation). Tematy obejmują głównie tzw. global issues (np. Can we trust a smart speaker, Evolution and anxiety, The rise in popularity of the comfy shoe). Znajdziesz tam też wiele tematów związanych z Wielką Brytanią, ale ich jest naprawdę cała masa, więc na pewno znajdziesz cos dla siebie.  

Publikują jeden odcinek na tydzień. Każdy trwa ok. 6 minut. Ogromnym plusem jest transkrypt (z zaznaczonymi nowymi słówkami). Miodzio! :))    

Poziom: B1/B2

Numer 2 The English we Speak

Podcast podobny do 6 Minute English, ale są dwie różnice: po pierwsze ten podcast ma bardzo krótkie odcinki (każdy trwa  ok. 3 minut), po drugie każdy odcinek jest poświęcony tylko jednemu słówku/zwrotowi np. be on fire czy out of order.  

Podcast w formie dialogu pokazuje użycie danego zwrotu w kontekście. Lubię tę audycję za wolne tempo i bardzo wyraźne mówienie, za transkrypt, za życiowe, zróżnicowane przykłady i za mnogość odcinków. 

Publikują jeden odcinek na tydzień.

Poziom: myślę, że to świetny podcast na początek, osoby w okolicach mocnego A2 lub wczesnego B1 sobie powinny poradzić. (W razie problemów zawsze można wspomóc się transkryptem (po odsłuchaniu odcinka))

Numer 3  Luke’s Phrasal Verbs podcast (phrasal verbs)

Nie lada gratka dla fanów British English. Wybrałam ten podcast, bo wiele z Was narzeka na phrasal verbs 🙂 Jeżeli też jesteś w tej grupie to jest to dla Ciebie pozycja obowiazkowa! Luke proponuje system: jeden phrasal verb na dzień. Nie sprawdzałam, na ile jest konsekwentny, ale na chwilę obecną znalazłam blisko 150 odcinków, więc na pół roku spokojnie wystarczy 🙂 Świetne przykłady, fajne porównanie z amerykańskim angielskim i bardzo dokładne wyjaśnienie przez natiwa, który jest jednoczesnie nauczycielem. Nieocenioną pomocą są notatki do odcinka, gdzie znajdziecie wszystkie definicje użytych słów/zwrotów. Jeżeli Wam się spodoba, posłuchajcie też koniecznie Luke’s English Podcast – jest nagrywany od 2009 roku i na chwilę obecną ma ponad 580 nagrań, więc jest z czego wybierać. 

Poziom: B1 (mocne A2 da radę bo w razie czego może sobie pomóc transkryptem ;))  

Numer 4 English with Adriana

Ariana określa siebie jako English speaking coach from Australia. Mocno się skupia na pewności siebie, pokonywaniu lęków czy efektywności nauki. W jej podcaście znajdziesz tricki dotyczące zrozumienia i nauki (przykładowe tematy to How to understand fast natural English conversations? How to stop being shy,  How to speak English confidently). Uwaga: Odcinki mają czasami tendencje kołczingowe 😀

Adriana często nagrywa odcinki ze studentami, którzy są z Japonii, Brazylii czy Sudanu, więc ten podcast będzie dobrą opcją dla osób, które np. pracują z obcokrajowcami i muszą zrozumieć ich nie zawsze idealny angielski 🙂  Tempo mówienia dość wolne, naturalne. Adriana prowadzi też grupę na What’s uppie, którą dość intensywnie promuje 😉

Poziom: B1/B2

Numer 5 Jacob teacher Podcast 

Znajdziesz go też pod nazwą Learn English with English TV Live. Prowadzony przez nauczyciela angielskiego, Jacoba. To podcast szczególnie bliski mojemu sercu, bo Jacob jest z Kanady i ma śliczny, kanadyjski, naturalny i zrozumiały angielski.  Bardzo lubię też to, że ma super wytłumaczone słówka w kontekscie (np. I have some housekeeping – I have a few announcemnets to make). 

Kolejnym plusem są też ciekawe, zróżnicowane tematy takie jak: The letter H advanced English vocabulary (gdzie umieszcza 5 trudniejszych słówek zaczynających się na h, np: harmony, (pojawia się definicja po angielsku) pojawiają się też zwroty np. live in harmony), Air travel vocabulary,  Meet the Doctor , Why can’t I speak English Well). 

Odcinki trwają od ok. 30 do 45 minut, jest ich na razie 37.   

Trochę słabe jest to, że nie ma transkryptu (chyba że jesteś w Jacob English Club 😀 – czyli jego platformie, na której uczy i którą też promuje). Niemniej polecam 🙂 

Poziom B1/B2

Teraz podcasty dla osób, które mają po kokardy nauczycieli i wyjaśniania słówek, chcą słuchać żywego języka. To będą dobre propozycje dla tych, którzy przygotowują się do egzaminów językowych, ludzi pracujących z językiem angielskim, potrzebujacych informacji odnośnie tego co sie dzieje na świecie. Świetnie sprawdzą się jako sposób na potrzymania znajomosci języka, np. po dłuższym pobycie za granicą. Osoby uczące się mogą się zrazić szybkim tempem mówienia, mnogością akcentów i brakiem nauczycielskiego sznytu 😉

Numer 1 This American Life

This American Life to jeden z najpopoularniejszych podcastów w Ameryce. Słucha go ponad 2 miliony ludzi, nadaje ponad 500 stacji radiowych, ten program wygrał też wiele nagród.  Opowiada róże historie zwykłych ludzi. Przykładowe tytuły to np. Two cops try to catch a squirrel,  „Unbreaking the Bank” (This has all the classic elements of a thriller. A small community bank. Accountants. Government bureaucrats… Still, it’s totally gripping. And I love that at the end you actually learn something quite deep about our financial system.) „129 Cars” (In this case the dealership must sell 129 cars by the end of the month.)

Nowe odcinki publikowane są co tydzień. Dostępny jest transkrypt ale twórcy otwarcie piszą, że używają do tego oprogramowania, więc mogą znajdować się w nim błędy. 

Poziom B2/C1 (raczej C1)

Numer 2 Scientific American Podcast: 60-Second Science

Scientific American to magazyn, który opisuje przede wszystkim ostatnie osiagnięcia naukowe z różnych dziedzin: zdrowie, technologia, edukacja, zrównoważony rozwój, środowisko. Ten podcast ma 3 podstawowe zalety: numer 1 to świetny amerykański akcent, numer 2 to pełny trankrypt, a numer 3 to czas trwania: każdy odcinek ma minutę! Odpada więc argument „nie mam czasu!”.  Moim zdaniem podcast porusza bardzo ciekawe tematy i można się z niego wiele dowiedzieć. Polecam! 

Poziom B2/C1  (raczej C1)

Numer 3 Global news podcast – lastes news 7 days a week

Powinien się spodobać fanom BBC i wiadomości, ponieważ jest to właściwie podsumowanie wszystkich newsów w BBC, dlatego  spotkasz się tam z brytyjskim angielskim i formalnym językiem. W notatkach do odcinka mozecie znaleźć króciutkie podsumowane, nie udało mi sie znaleźć transkryptu. 

Przykładowy temat: Julian Assange: Sweden reopens rape investigation Global News Podcast Prosecutors resume investigation into rape allegation made against Wikileaks co-founder. Nowe odcinki publikowane są dwa razy w tygodniu, plus sobota i niedziela, każdy odcinek trwa ok 30 minut.  

Poziom B2/C1  (raczej C1)

 

Uff i to tyle! Masz jakieś swoje ulubione propozycje podcastów, którymi chciałabys się podzielić? Wrzuć w komenatarzu, wszyscy skorzystamy! Dzięki! <3

 

Dziękuję, że poświęciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci potrzebną wiedzę, cenne wskazówki, chwilę refleksji lub relaksu.

Możesz teraz:

  • dodać komentarz ze swoją opinią, włączyć się w dyskusję. Czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
  • Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać, to podziel się nim z innymi! Aby to zrobić wystarczy, że klikniesz: [wp_social_sharing social_options=’facebook’  facebook_text=’Podziel się’]
  • Śledzić mój FanPage aby otrzymać aktualne informacje na temat moich działań.
  • Obserwować mnie na Instagramie, gdzie dzielę się obrazami mojej codzieności w postaci zdjęć i krótkich filmików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podglad_ogarnij_angielskie_czasy

Chcesz dostawać ode mnie co tydzień piękną pigułkę angielskiego?

Zapisz się na newsletter i odbierz swój pierwszy prezent – pierwszy rozdział mojego e-booka “Ogarnij angielskie czasy”!

Ps. prezentów jest więcej ? Zawsze też w pierwszej kolejności będziesz też wiedział(a) o najnowszych wyzwaniach czy wpisach na blogu. Moim zdaniem warto! ?