Skip to content

Jeżeli lubisz pisać ręcznie podczas uczenia się, jeżeli wolisz książki do angielskiego od aplikacji czy ebooków, z tego wpisu dowiesz się jakie pozycje warto mieć w domu pod ręką. To, co Ci zaproponuję potraktuj jako sugestię poszczególnych typów książek – nie chcę Cię przekonywać, że musisz mieć ten konkretny tytuł, bardziej chodzi mi o pokazanie różnych opcji, z których możesz wybierać sobie te, które Ci się podobają.

Jakie książki do angielskiego?  

Zanim opiszę poszczególne tytuły, zdradzę Ci  sekret: zadbaj o to, żeby mieć dużo różnych opcji pod ręką. Bardzo często widzę, jak moi uczniowie na początku zapalają się do nowych książek, cieszą się jak dziecko, zaczynają pracować, a po tygodniu całe ciśnienie schodzi. Książka przestaje zaskakiwać, nauka przestaje być interesująca i po jakimś czasie znajdujesz tę książkę upchniętą w jakiś najciemniejszy kąt domowej biblioteczki. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej jest mieć kilka pozycji, ale uwaga – powinny one ćwiczyć różne umiejętności. Mieszaj ze sobą naukę gramatyki, słownictwa, teksty dłuższe i krótsze, biznesowe i codzienne. Zapewni Ci to poczucie różnorodności i uchroni przed nudą.

Najlepsze książki do angielskiego

  1. Książka z ćwiczeniami leksykalno-gramatycznymi:

Mój typ: Advanced trainer (poziom B2+)

To jest książka przygotowująca do egzaminu CAE. Bardzo ją lubię i polecam także osobom, które się nie przygotowują do egzaminu, bo:

  • ma dużo krótkich ćwiczeń
  • ćwiczenia mają bardzo różne formy 
  • dzięki odpowiedziom możesz się sprawdzać
  • ma dołączony zestaw do słuchania

Advanced trainer najpierw przedstawia ćwiczenia i techniki rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, a następnie prezentuje testy. To podejście bardzo fajnie mi się sprawdza przy przygotowywaniu do egzaminu, ale też osoby które szukają po prostu książki z dużą liczbą różnych ćwiczeń leksykalno-gramatycznych powinny być zadowolone. Książka nie tłumaczy gramatyki (czasem znajdziesz podpowiedzi), dlatego jako self-study sprawdzi się przy utrzymaniu poziomu językowego.

2. Książka z fabułą/dłuższy tekst z ćwiczeniami

Mój typ: Anne of Green Gables (poziom B2)

To bardzo ciekawa propozycja łącząca naukę angielskiego z czytaniem książek. Oryginalny tekst powieści został podzielony na części. Trudne słówka (których nie brakuje – na pierwszej stronie znajdziesz olchę i niecierpka) są wyjaśnione na marginesach. Po każdym rozdziale znajdziesz różnorakie ćwiczenia leksykalno-gramatyczne sprawdzające rozumienie tekstu. Ćwiczenia są extra: krzyżówki, uzupełnianki, dopasowywanki. To, co bardzo mi się podoba to dodatkowe wyjaśnienia np. idiomów czy trudnych struktur gramatycznych. Zobacz, załączam przykład:

Ania z Zielonego Wzgórza

 A cherry on top czyli wisienką na torcie są wyjaśnienia kulturalno-historyczne. Kto wie, czym jest tam o’shanter? A carpet bag? No właśnie, a takie ciekawostki na pewno wzbogacą nie tylko rozumienie tekstu, ale też wiedzę kulturowo-historyczną. Książka jest też wyposażona w klucz i słowniczek.

3. Książka z krótszymi, bardziej zróżnicowanymi tekstami:

Mój typ: Newsweek Learning English (poziom B1-C1)

Moje ulubione czasopismo do nauki języka. Jest to zbiór tekstów z amerykańskiej edycji, dostosowany do osób uczących się angielskiego. Znajdziesz tam artykuły od poziomu B1 do poziomu C1. Podobnie jak w przypadku Ani z Zielonego Wzgórza wyjaśnienie trudnych słów znajdziesz na marginesach. Ponadto, do każdego artykułu są też ćwiczenia tłumaczeniowe, słówka do zapamiętania plus wideo. Ogromny plus tego magazynu to bazowanie na materiałach autentycznych. Umieściłam go też dlatego w tym zestawieniu, bo to jest z reguły słaby punkt podręczników gramatycznych. Czasopismo ukazuje się raz na dwa miesiące.

4. Książki skupione na ćwiczeniu konkretnej umiejętności:

Mój typ: Improve your listening skills (poziom B1-B2)

Słuchanie to często pięta achillesowa wielu osób, a to przecież bardzo ważna umiejętność. Możesz ćwiczyć słuchanie poprzez podcasty, w których znajdziesz żywy, autentyczny język (tu znajdziesz polecaną przeze mnie listę). Wiele osób jednak ma sporo trudności z opanowaniem takiego języka. Jeżeli też się z tym borykasz, polecam książkę w stylu Improve your listening skills – jest to bardzo fajna wypadkowa między podkastem a podręcznikiem. Jest to książka nastawiona wyłącznie na ćwiczenie słuchania. Największą zaletą tej książki jest współczesny język, podział na rozdziały i ćwiczenia. Słuchasz, masz do tego transkrypt, rozmaite ćwiczenia, jesteś w stanie wyjść poza schemat – “coś tam rozumiem, ale nie do końca”.

A jakie są twoje ulubione książki do nauki angielskiego?

Dziękuję, że poświęciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci potrzebną wiedzę, cenne wskazówki, chwilę refleksji lub relaksu.

Możesz teraz:

  • dodać komentarz ze swoją opinią, włączyć się w dyskusję. Czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
  • Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać, to podziel się nim z innymi! Aby to zrobić wystarczy, że klikniesz: [wp_social_sharing social_options=’facebook’  facebook_text=’Podziel się’]
  • Śledzić mój FanPage aby otrzymać aktualne informacje na temat moich działań.
  • Obserwować mnie na Instagramie, gdzie dzielę się obrazami mojej codzieności w postaci zdjęć i krótkich filmików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podglad_ogarnij_angielskie_czasy

Chcesz dostawać ode mnie co tydzień piękną pigułkę angielskiego?

Zapisz się na newsletter i odbierz swój pierwszy prezent – pierwszy rozdział mojego e-booka “Ogarnij angielskie czasy”!

Ps. prezentów jest więcej ? Zawsze też w pierwszej kolejności będziesz też wiedział(a) o najnowszych wyzwaniach czy wpisach na blogu. Moim zdaniem warto! ?