Skip to content

Dzieci, które zaczynają edukację, opanowują sztukę pisania i czytania, zupełnie inaczej uczą się angielskiego.

Dotychczasowe strategie (o których pisałam tu i tu) przestają zdawać egzamin. Czy da się zatem uczyć angielskiego ze starszym dzieckiem?

Dziecko w szkole uczy się uczyć

Zastanawiałaś się kiedyś czym różni się nauka dorosłego i dziecka?

Osoba dorosła ma system odniesienia.  Co to znaczy? Jeżeli chcę nauczyć osobę dorosłą wyrazu kubek, mówię: zobacz, kubek po angielsku to mug.

Osoby dorosłe uczą się przez porównanie do języka ojczystego, do znanego sobie systemu. Dziecko natomiast nie porównuje, bo nie ma do czego. Nie ma zbudowanej kanwy języka ojczystego. Innymi słowy, możesz mu pokazać kubek i powiedzieć na to mug lub kubek. Dziecko tego nie zakwestionuje.

W momencie rozpoczęcia edukacji, proces kształtowania się języka ojczystego przyspiesza niczym samochód Formuły 1.

Dziecko zaczyna się uczyć przez porównanie. Zaczyna ten proces odnoszenia słów angielskich do tych, które już zna.

Dlatego trzeba zmienić strategię, zwłaszcza, że dziecko w wieku szkolnym coraz lepiej rozumie też zależności społeczne (funkcjonujące w szkole), zaczyna mieć świadomość oceny i zaczyna zdawać sobie sprawę ze stawianych mu wymagań.

Jak uczyć dziecko w wieku szkolnym angielskiego?

Metod jest wiele, ale najważniejsza jest jedna rzecz: nie przenoś na dziecka swoich złych doświadczeń.

Bardzo łatwo jest wyrobić w dziecku lęk przed oceną, przed wysławianiem się, przed próbami. Odkręcanie tego zajmuje masę czasu i energii. Dlatego, jeżeli chcesz wspomóc swoje dziecko w nauce, zaproponuj mu ćwiczenia, które sama chętnie byś zrobiła. Moje top propozycje to:

  1. Ćwiczenia interaktywne. Tu znajdziesz stronę z wieloma fajnymi ćwiczeniami dla dzieci już piszących i czytających, które są na początku nauki.

  2. Rodzinna gra w czółko po angielsku. Ja z reguły gram przy użyciu aplikacji heads up. Gra polega na tym, że jedna osoba trzyma na czole telefon z hasłem, a pozostałe osoby muszą naprowadzać ją, tak, żeby odgadła hasło. Macie na to 30 sekund. Wybierz na początek jakąś łatwą kategorię, np. zwierzęta.
  3. Projekty – czyli zadanie, które będą wymagały uruchomienia wielu umiejętności. Tu znajdziesz darmowy zbiór plakatów do wydrukowania, które mogą być też inspiracją. Projektem może być: seria komiksów o kota, mini książka kucharska albo na przykład historia o dinozaurach. Tematykę dopasuj do zainteresowań dziecka. Postaraj się, żeby fragmenty były po angielsku – podpowiedz hasła do komiksów, poproś dziecko, żeby opisało angielską ściągnę do książki kucharskiej lub żeby opisało dinozaura po polsku i po angielsku.

Pamiętaj, że nie masz przed sobą dwujęzycznego dziecka i chcesz przede wszystkim rozbudzić ciekawość, zainteresować dziecko, zachęcić do dalszej nauki. Unikaj przepisywania/pisania, dziecko i tak jest tym zawalone w szkole. Wybieraj ćwiczenia bazujące na słuchaniu i mówieniu. 

 

Moje dziecko dobrze zna angielski

Jeżeli masz w domu osobnika, który chodził np. do dwujęzycznego przedszkola i całkiem dobrze sobie radzi, spróbuj podkręcić tempo. Bardzo trudnym momentem w prowadzeniu dziecka, które jest dwujęzyczne/wychowywane w duchu dwujęzyczności zamierzonej jest przejście z prostych fabuł na te bardziej skomplikowane. Tak przynajmniej było w moim przypadku. Dziecko, które zaczyna szkołę, bardzo mocno rozbudowuje język ojczysty, zaczyna się nim coraz sprawniej posługiwać i dlatego łatwiej jest mu przyswoić treści po polsku.

Mi w tym trudnym okresie bardzo pomogła seria o Curious George czyli o ciekawej małpce, która wszędzie włazi i przeżywa  rozmaite przygody. Oprócz książek słuchaliśmy też tych samych przygód na YouTube, taki system sprawił, że mój najstarszy syn nie miał większych problemów ze zrozumieniem.

Teraz jesteśmy na etapie czytania serii Magic Tree House – bardzo ją polecam. Jest dość skomplikowana językowo, ale oparta na bardzo podobnym schemacie, ma krótkie rozdziały, które zawsze kończą się mocnym suspensem, mocnym wydarzeniem. Taka konstrukcja sprawia, że nawet jak dziecko nie do końca rozumie, o co chodzi, bardzo chce czytać dalej.

Dokładny przepis na to, jak wychować sobie dziecko, które mówi po angielsku znajdziesz w moim kursie online Toktumi. Opisuję tam dokładnie cały swój system nauki.

jak nauczyć dziecko angielskiego

Ucz dziecka rzeczy przydatnych!

I na koniec wpisu mam apel ogromny:

Ucząc się z dzieckiem, które jest jest już starsze i świadome, ucz je rzeczy użytecznych! Dziecko w wieku szkolnym powinno znać Twój numer telefonu, powinno być w stanie powiedzieć gdzie mieszka i jak się nazywają jego rodzice.

Dlaczego? Opowiem Ci na przykładzie:    

Mój uczeń, Wojtek, ma dwie córki w wieku 8 i 4 lat. W zeszłym roku pojechał z nimi na wakacje do Turcji. Pojechali do bardzo dużego kompleksu hotelowego. Pech chciał, że jednego dnia, jego starsza córka, chcąc dostać się na jakieś animacje, oddaliła się samodzielnie i zgubiła. Znalazł ją oczywiście ktoś z obsługi, ale dziewczynka, pytana o imię mamy czy taty, numer telefonu czy pokoju nie potrafiła odpowiedzieć. Pamiętam, jak Wojtek, opowiadając o tej sytuacji mówił: Iga, szlag mnie trafił, ona 5 lat na angielski chodzi. Zna wszystkie zwierzęta świata, ale nie potrafiła podać mojego numeru telefonu. Dlatego po tej akcji sam ją nauczyłem wszystkiego, co moim zdaniem powinna wiedzieć: numeru telefonu, mojego imienia i nazwiska, numeru pokoju w którym mieszkaliśmy.

I ja się całkowicie z nim zgadzam. A Ty? 

Dziękuję, że poświęciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci potrzebną wiedzę, cenne wskazówki, chwilę refleksji lub relaksu.

Możesz teraz:

  • dodać komentarz ze swoją opinią, włączyć się w dyskusję. Czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
  • Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać, to podziel się nim z innymi! Aby to zrobić wystarczy, że klikniesz: [wp_social_sharing social_options=’facebook’  facebook_text=’Podziel się’]
  • Śledzić mój FanPage aby otrzymać aktualne informacje na temat moich działań.
  • Obserwować mnie na Instagramie, gdzie dzielę się obrazami mojej codzieności w postaci zdjęć i krótkich filmików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podglad_ogarnij_angielskie_czasy

Chcesz dostawać ode mnie co tydzień piękną pigułkę angielskiego?

Zapisz się na newsletter i odbierz swój pierwszy prezent – pierwszy rozdział mojego e-booka “Ogarnij angielskie czasy”!

Ps. prezentów jest więcej ? Zawsze też w pierwszej kolejności będziesz też wiedział(a) o najnowszych wyzwaniach czy wpisach na blogu. Moim zdaniem warto! ?