Skip to content

Bardzo długo marzyłam o tym, żeby czytać po angielsku bez żadnych problemów, z taką samą swobodą, jak po polsku. Udało mi się to wypracować (jak to zrobiłam, piszę w tym wpisie) i od kilku lat właściwie wszystkie książki czytam po angielsku. Wiem, jak trudno jest wybrać ciekawe, nie za trudne książki po angielsku. Wyszukiwanie ich zajmuje masę czasu, są one też droższe od książek polskich no i trudno jest szybko ocenić, czy dana pozycja będzie dla Ciebie odpowiednia.

Dlatego postanowiłam przedstawić Ci moje ostatnie 5 lektur. Mam nadzieję, że znajdziesz w tym zestawieniu coś dla siebie, a jeżeli nie, to przynajmniej nie kupisz kota w worku ?

Do każdej z pozycji załączam też screen z przykładowej strony, po to żebyś mogła sama ocenić poziom językowy. Jeżeli po przeczytaniu strony myślisz sobie, spoko, większość zrozumiałam – go for it!

Inne fajne książki po angielsku znajdziesz w tym i tym wpisie.

This is going to hurt

This is going to hurt, Adam Kay

Poziom: B2.
Tematyka: medyczna, satyra, komedia, 
Gatunek: pamiętnik

Cudowna, śmieszna, lekka, przystępnie napisana książka o przygodach młodego lekarza rezydenta, który pracuje na oddziale położniczo-ginekologiczym i opisuje drakoński system pracy medyków. Obraz, który kreśli, jest bardzo przygnębiający – niekończące się godziny pracy, brak czasu dla siebie, rodziny i przyjaciół, olbrzymia presja, odpowiedzialność, stress, zmęczenie… Czarne poczucie humoru, ironia i sarkazm świetnie jednak odciążają przekaz. Autor potrafi nawet te najbardziej stresujące sytuacje obrócić w żart.

Bardzo polecam tę książkę, z dwóch powodów: po pierwsze, czyta się ją lekko i przyjemnie, nie jest to ciężka, poważna lektura. Forma wpisów do pamiętnika, sprawia, że można tę książkę czytać wyrywkowo – każdy wpis to jakby osobna sytuacja, historia. Po drugie, książka świetnie pokazuje humor i żarty typowe dla języka angielskiego. Dodatkowym walorem jest to, że większość medycznych zagadnień jest bardzo przystępnie wytłumaczona. Załączam przykładowy fragment:

unorthodox

Unorthodox The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots

Poziom: C1
Tematyka: obyczajowa, historyczna, kobieca
Gatunek: pamiętnik

Przyznam się bez bicia, że sięgnęłam po tę książkę po obejrzeniu serialu na Netflixie, który mnie absolutnie zachwycił. Niestety, seriale chyba z reguły są łatwiejsze w odbiorze niż książki i ta pozycja, mimo że pokładałam w niej olbrzymie nadzieje, nie do końca mnie wciągnęła. Jeszcze nie skończyłam książki, ale nie powiedziałabym, że ma wartką akcję ? Być może dlatego, że każdy stan emocjonalny bohaterki jest tu skrupulatnie opisany a jej codzienność jest dość monotonna?

W filmie cała fabuła była skondensowana, a książka przedstawia historię bohaterki od wczesnego dzieciństwa. Niewątpliwym plusem jest to, że szczegółowo przedstawia codzienne życie ortodoksyjnych Żydów w Nowym Yorku, na pewno trudno jest zdobyć o tego typu wiedzę. Książka jest napisana dość wymagającym językiem, ze sporą ilością słów obcego pochodzenia:

everything's figureoutable

Everything is figureoutable Marie Forleo

Poziom: B2
Tematyka: biznes, rozwój, inspiracja
Gatunek: poradnik

Kultowa już pozycja Marie Forleo, która na co dzień inspiruje innych do życia w zgodzie ze sobą i prowadzenia biznesu online. W tej książce znajdziemy osobistą historię Marii okraszoną wiedzą coachowo-biznesową ze sporą szczyptą inspiracji i motywacji. Maria przekonuje nas, że „everything is figureoutable” (pol. Wszystko da się ogarnąć) i przekonuje, że nieważne, czy borykasz się z toksyczną relacją, brakiem pieniędzy czy prokrastynacją – jeśli masz właściwe nastawienie do problemów i głęboką wiarę we własne możliwości, wszystko to możesz pokonać.

Mimo że jest to książka napisana w amerykańskim stylu, który dość mocno odbiega od polskich realiów, czyta się to lekko, miło i przyjemnie. Językowo jest to naprawdę przystępna pozycja, chyba najłatwiejsza w zestawieniu, dlatego polecam ją na dobry początek ?

angielski z mają

Angielski z Mają, Anna Szczypka

Książka skierowana głównie dla rodziców i opiekunów dzieci, którzy chcą zaznajomić swoje dzieci z angielskim. W zasadniczej części napisana po polsku, lektura ta będzie optymalnym rozwiązaniem dla tych, którzy być może boją się trochę od razu czytać całe książki po angielsku.

Tytułowa bohaterka, Maja, wyjeżdża z całą rodziną do Wielkiej Brytanii, gdzie ma okazję poznać podstawowe zwroty z języka angielskiego w codziennych sytuacjach – przy poznawaniu nowej osoby, wizyty w restauracji czy w zoo. Książka na pewno nie sprawi, że Twoje dziecko zacznie płynnie mówić po angielsku, ale sprawdzi się jeżeli chcesz je na spokojnie oswoić, zachęcić czy zaciekawić językiem obcym. Autorka książki przygotowała kilka przykładowych stron do przeczytania, możesz je pobrać klikając w przycisk:

The Moon Tear of Adynis

The Moon Tear of Adynis/Księżycowa łza z Adynis

Poziom: B1/B2
Tematyka: kosmos, emocje, przyjaźń
Gatunek: książko-podręcznik ? 

Jest to kolejna pozycja wydawnictwa Poltext, którą miałam przyjemność dostać do recenzji. Książka jest dla ciekawą propozycją do nauki języka angielskiego. Opowiada historię szarej planety, której mieszkańcy utracili zdolność odczuwania empatii i emocji. Jedyną osobą, która to potrafi, jest chłopiec o imieniu Glen.

Historyjka sama w sobie jest skierowana do większych dzieci/nastolatków i dlatego fabuła jest dość prosta i schematyczna, niemniej, podstawową wartością tej książki jej jej dwujęzyczność – każdy fragment po angielsku jest też napisany po polsku. Dodatkowo, po każdym rozdziale znajdziesz ćwiczenia z rozumienia tekstu, ćwiczenia leksykalne (o słowach) i gramatyczne. Całość dopełniają ciekawostki o układzie słonecznym i słowniczej. Książka wyposażona jest również w ćwiczenia do słuchania. Świetna alternatywa do tradycyjnego podręcznika czy repetytorium. Na tej stronie możesz pobrać spis treści i pierwszy rozdział i zobaczyć, czy jest to książka dla Ciebie

Daj mi koniecznie znać, czy podobają Ci się te książki po angielsku! A może masz jakąś lekturę, którą chciałabyś zarekomendować? Jeżeli tak, to koniecznie się podziel swoimi typami! ?   

Dziękuję, że poświęciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci potrzebną wiedzę, cenne wskazówki, chwilę refleksji lub relaksu.

Możesz teraz:

  • dodać komentarz ze swoją opinią, włączyć się w dyskusję. Czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
  • Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać, to podziel się nim z innymi! Aby to zrobić wystarczy, że klikniesz: [wp_social_sharing social_options=’facebook’  facebook_text=’Podziel się’]
  • Śledzić mój FanPage aby otrzymać aktualne informacje na temat moich działań.
  • Obserwować mnie na Instagramie, gdzie dzielę się obrazami mojej codzieności w postaci zdjęć i krótkich filmików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podglad_ogarnij_angielskie_czasy

Chcesz dostawać ode mnie co tydzień piękną pigułkę angielskiego?

Zapisz się na newsletter i odbierz swój pierwszy prezent – pierwszy rozdział mojego e-booka “Ogarnij angielskie czasy”!

Ps. prezentów jest więcej ? Zawsze też w pierwszej kolejności będziesz też wiedział(a) o najnowszych wyzwaniach czy wpisach na blogu. Moim zdaniem warto! ?