Skip to content

Zmora wszystkich uczących się! Jak się nauczyć nowych słówek? Listy ? Aplikacje na telefon? Fiszki? Karteczki w domu?

Dobra wiadomość jest taka, że sposobów jest mnóstwo 🙂

Trzy najpopularniejsze techniki

Dzisiaj napiszę o trzech najefektywniejszych i najpopularniejszych technikach nauki nowych słówek, które bardzo dobrze sprawdziły się u mnie przy nauce angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego.

Zanim przejdziemy do meritum, jeszcze dwie ostatnie uwagi.

Opanowywanie słownictwa to z reguły długi, trudny i zmieniający się (to ważne) proces. Dlatego musisz cały czas dostosowywać go do swojego językowego celu. Inaczej uczy się osoba, która zaczyna, a inaczej ktoś, kto przygotowuje się egzaminu CAE. Inaczej uczy się ktoś, kto zna już inny język obcy a inaczej ktoś, kto zaczyna przygodę z językiem. Tak naprawdę, mamy tutaj do czynienia z dwoma aspektami – jednym jest uczenie się, zapamiętywanie i używanie nowych słówek, ale bardzo ważne jest też to, czy umiesz i lubisz się uczyć – w ogóle, nie tylko słówek. Bez podstawowej chęci do nauki i przekonania, że może być to fajny sposób na rozwój czy spędzenie czasu, będzie Ci ciężko się zmobilizować.  Reasumując: wszystkie sposoby dostosowuj do swojej aktualnej sytuacji i potrzeb i postaraj się naukę zaklasyfikować jako coś przyjemnego. To Ci naprawdę pomoże.

Gotowi do zabawy? 🙂 Zaczynamy!

Obrazki

Jak się nauczyć nowych słówek? Za pomocą obrazków! Jestem ich ogromną fanką. Jeżeli tylko się da, ilustruj dane słowo. Wiadomo, łatwiej jest to zrobić na początkowych etapach uczenia, kiedy słówek jest masa i uczymy się konkretnych przedmiotów. Im bardziej zaawansowany poziom, tym trudniej jest dopasować obrazek (konia z rzędem temu, kto wymyśli obrazek np. czasownika advance) ale na początku korzystaj, ile się da. Mózg o wiele łatwiej zapamiętuje obrazy. Ja wykorzystywałam tę technikę na dwa sposoby. Albo przygotowywałam takie mini memory – czyli grupowałam słówka w określone kategorie (np. dom, praca, zawody,  części samochodu – starałam się, żeby słówek nie było za dużo – optymalnie do 10, maksymalnie 15) i do każdego słowna znajdowałam obrazek i potem układałam je wszystkie w kolumny  i uczyłam się po obrazkach. Zmieniałam ich kolejność, tak, żeby mieć pewność, że nauczyłam się słówek, a nie obrazków. Minusem tego rozwiązania jest to, że zajmuje to mnóstwo czasu i trudno mi było w sieci znaleźć korespondujące ze sobą obrazki. Dlatego potem szukałam jednego dużego obrazka z wszystkimi wypisanymi słówkami, np. tak jak tu:

Możesz na drugiej kartce przygotować sobie obrazek bez angielskich odpowiedników i wtedy uczyć się. Zwróć uwagę, że nowych słówek jest tutaj 13 (tak naprawdę 10, ponieważ roof, door   pewnie już znasz, a antenna jest bardzo podobna do polskiego odpowiednika antena). Kluczem do sukcesu są małe porcje, ładny obrazek i powiązanie tematyczne.

Historyjki

Kolejną odpowiedzią na pytanie: jak się nauczyć nowych słówek może być: poprzez historyjkę. Bardzo lubię tę technikę, zwłaszcza jak mam więcej czasu. Polega ona na tym, że słówka, które nie są ze sobą powiązane, układasz w jakąś historyjkę. Wykorzystałam tę technikę nie tylko przy uczeniu się słówek, ale też przy uczeniu się do egzaminu z współczesnej historii literatury polskiej, gdzie musiałam zapamiętać wszystkie tomiki Czesława Miłosza. Wiesz, ile ich jest? Dużo 😉 Problem miałam zwłaszcza z tymi:

 • Światło dzienne,
 • Traktat poetycki,
 • Król Popiel i inne wiersze,
 • Gucio zaczarowany,
 • Miasto bez imienia,
 • Na brzegu rzeki

Więc wymyśliłam sobie historyjkę, w której przy świetle dziennym król Popiel czyta traktat poetycki, a Gucio mu się przygląda jak zaczarowany. Rzecz dzieje się w mieście bez imienia na brzegu rzeki.  Pamiętam ją do dzisiaj! 🙂  Ta technika jest bardzo skuteczna, ale tylko dla osób, które są kreatywne i lubią wymyślać historie.

Grupowanie słów

Jeżeli nie znosisz wymyślania historyjek albo właśnie opuściła Cię wena, albo jeżeli poprzednie techniki do Ciebie nie przemawiają, a wciąż chcesz się dowiedzieć jak nauczyć się nowych słówek, spróbuj grupowania słów. Bardzo fajnie sprawdzała mi się ta technika zwłaszcza na wyższych poziomach. Jak to zrobić? Przyjmijmy, że natrafiasz na słówko advise– radzić. Od razu notujesz sobie advice – rada (uwaga tu zmienia się tylko jedna literka) advisable – wskazany, inadvisable – niezalecany. Chodzi o to, że dużo łatwiej jest Ci się nauczyć nowych słówek z jedną podstawą słowotwórczą. Ja zapisywałam słówka jednym kolorem w jednym miejscu i najlepiej z jakimiś kolokacjami ( it is advisable to do something, can I ask for your advice, advise sb on sth). Got it?

Reasumując: jeżeli chcesz odpowiedzieć sobie na pytanie jak się nauczyć nowych słówek, zastanów się przede wszystkim, jakie słówka chcesz opanować i dopasuj technikę do tematyki.  Słówka skupiają się wokół jednej rzeczy (typu dom, samochód, zakupy?) – wybierz obrazki. Masz wiele niezwiązanych ze sobą słów i mnóstwo czasu – ułóż historyjkę (im bardziej abstrakcyjna, tym lepiej:)). Chcesz rozszerzyć swoje słownictwo? Wypisz wszystkie części mowy (czasownik, rzeczownik, przymiotnik, przysłówek).

 

Część druga z kolejnymi sposobami na radzenie sobie z nowymi słówkami coming soon!

Podobało Ci się? Udostępnij! Niech inni też skorzystają.

Thank you 🙂

Dziękuję, że poświęciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci potrzebną wiedzę, cenne wskazówki, chwilę refleksji lub relaksu.

Możesz teraz:

 • dodać komentarz ze swoją opinią, włączyć się w dyskusję. Czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
 • Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać, to podziel się nim z innymi! Aby to zrobić wystarczy, że klikniesz: [wp_social_sharing social_options=’facebook’  facebook_text=’Podziel się’]
 • Śledzić mój FanPage aby otrzymać aktualne informacje na temat moich działań.
 • Obserwować mnie na Instagramie, gdzie dzielę się obrazami mojej codzieności w postaci zdjęć i krótkich filmików.

2 komentarze

 1.  Jak uczyć się nowych słówek? część II - Mam English Time
  21 czerwca 2017 @ 09:39

  […] Jak się nauczyć nowych słówek? – część I […]

  Reply

 2. Lincoln
  27 czerwca 2017 @ 12:34

  Jeśli chodzi o szkłę językową to polecam lincolna. Jedna z najlepszych na rynku.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podglad_ogarnij_angielskie_czasy

Chcesz dostawać ode mnie co tydzień piękną pigułkę angielskiego?

Zapisz się na newsletter i odbierz swój pierwszy prezent – pierwszy rozdział mojego e-booka “Ogarnij angielskie czasy”!

Ps. prezentów jest więcej ? Zawsze też w pierwszej kolejności będziesz też wiedział(a) o najnowszych wyzwaniach czy wpisach na blogu. Moim zdaniem warto! ?