Skip to content

Jednym z moich ulubionych sposobów na podtrzymanie kompetencji językowych jest czytanie książek po angielsku. Od kiedy przerzuciłam się na czytanie na czytniku, jest to zdecydowanie szybsze, tańsze i bardziej ekologiczne 😉

W całym roku przeczytałam ok. 26 książek. Piszę około, bo niektórych nie skończyłam (np. Start with Why Simona Sinka 🙂 ) najpierw pomyślałam sobie, że to dość mało, ale zaraz potem doszłam do wniosku, że to jedna książka na 2 tygodnie… Przybijam sobie zatem piątkę i zapraszam na moje osobiste hity książkowe roku 2023.

Oto 6 najfajniejszych książek po angielsku przeczytanych w 2023:

1. Can’t hurt me (David Goggins)

propozycja dla szukających książek po angielsku: Can’t hurt me (David Goggins)

Wrzucam na sam szczyt listy chyba dlatego, że skończyłam ją czytać 18 grudnia 2023 roku 😉 David Goggins jest postacią absolutnie wyjątkową – to ultramaratończyk, utytułowany wojskowy, instruktor Navy SEAL i Army Ranger School. Pobił też rekord świata w podciąganiu na drążku – w 2013 roku podciągnął się 4030 razy w bodajże 17 godzin. Jak sam o sobie pisze – nie jest specjalnie utalentowany, lecz ma w sobie nieprzeciętną chęć walki i etos pracy. Czytałam o jego zmaganiach w czasie, kiedy sama mierzyłam się z różnymi wyzwaniami zawodowymi i muszę przyznać, że na mnie ta lektura podziałała bardzo motywująco. Goggins pokazuje, jak ważna jest umiejętność opuszczania swojej strefy komfortu i walka z własnym “niechcemisię”. Goggins źródeł swojego sukcesu upatruje w dzikim uporze i klarowności celu, który z kolei idzie w parze z przekraczaniem swoich granic, niepoddawaniem się, nieuleganiem komfortowi. Tam nie ma magicznych sztuczek ani filozofowania. Są za to niesamowita walka człowieka z własną głową. 

Komu może się spodobać? 

Osobom, którym imponuje siła, sprawczość, działanie poza granicą komfortu. W książce jest kilka drastycznych momentów (ja najbardziej przeżywałam jego porażki w biciu rekordu świata) no i kilka mocnych fotografii (np. jego stóp po przebiegnięcuy ultramaratonu). 

Poziom – B2 

To nie jest intelektualna rozprawa, bardziej biografia. Trudność mogą sprawić określenia militarne, ale poza tym, książka jest napisana przystępnym językiem. Czytało mi się ją dość lekko. 

2. Spare (Prince Harry)

polecajka książkowa: Spare (Prince Harry)

Tę książkę akurat przesłuchałam na aplikacji Audible. Jej narratorem jest sam Prince Harry i osobiście uwielbiam jego głos. Słuchałam jej zawsze przed zaśnięciem. Książka jest długa, złożona, pokazująca realia życia royalsów, z perspektywy osoby, która z tego środowiska wyszła. Bardzo podobał mi się też styl, w którym książka została napisana. Oczywiście kontrowersje dotyczące tego, kto w konflikcie zawinił, wciąż pozostają żywe, jednak poleciłabym tę książkę każdemu, kto ma ochotę pooglądać świat rodziny królewskiej przez jeszcze jeden pryzmat. 

Dla kogo? 

Fani kultury brytyjskiej i brytyjskiego angielskiego będą zachwyceni. 

Poziom – C1/C2 

Pojawia się cala masa nowych – przynajmniej dla mnie – słówek związanych z dworem, polowaniami, wojskiem – myślę, że może to być wyzwanie. Ja postanowiłam część rzeczy po prostu odpuścić i skoncentrować się na głównej historii, która mnie urzekła. 

3. Battle hymn of the Tiger Mother  (Amy Chua)

okładka: Battle hymn of the Tiger Mother  (Amy Chua)

To dość stara książka, jednak wstrząsnęła mną jak mało która. Jest to lektura o azjatyckim modelu wychowania, który jest skontrastowany z tym zachodnim. W centrum stoi podejście do dziecka i relacja dziecko-rodzic, która według autorki książki wcale nie musi opierać się na wsparciu, miłości i opiekuńczości. Te trzy koncepty są w chińskiej kulturze zupełnie inaczej przedstawiane. Zadaniem rodzica jest przygotowanie dziecka do starcia ze światem, a zatem nauczenie go ciężkiej pracy i poświęcenia w imię sukcesu (jest on rozumiany w kategoriach prestiżowego zawodu i powodzenia finansowego). Tytułowa matka prowadzi swoje dzieci w iście stalowym reżimie nauki – szkolnej i muzyki. Nie pozwala na nocowanki u koleżanek, imprezy i zabawy. Co ciekawe, sama również funkcjonuje w podobnym systemie – po ćwiczeniu z córką przez 3 godziny etiud na pianino sama słucha kolejnych interpretacji do późna w nocy, żeby tylko być możliwie dobrym nauczycielem dla swoich dzieci. Jest dumna z ich osiągnięć, ale tylko wtedy, kiedy są topowe. Wszystko, co jest poza pierwszym miejscem, zasługuje na potępienie i karę. 

W taki sposób matka pokazuje swoją miłość do dziecka, wydobywając z niego – wszystkimi dostępnymi metodami – największy potencjał. 

Dla kogo? 

Myślę, że będzie to bardzo ciekawa propozycja dla rodziców, zwłaszcza takich, którzy interesują się różnymi podejściami do wychowania dziecka. 

Poziom – B2/C1

Bardzo lekko i przystępnie prowadzona narracja, świetne pióro, przeczytałam w 2 dni.   

4. What happened to you (Oprah Winfrey, Bruce D. Perry)

propozycja dla szukających książek po angielsku: What happened to you (Oprah Winfrey, Bruce D. Perry)

Przepiękna książka napisana przez Oprah Winfrey i psychiatrę Bruce Perry, która łączy naukową perspektywę ze świetnie prowadzonym strorytelingiem, W kręgu zainteresowania stoi trauma i zmiana podejścia do osób/dzieci, które zachowują się nietypowo. Autorzy proponują zamienić pytanie: what’s wrong with you?, na what happened to you?, bo to w naszych przeżyciach i doświadczeniach leży klucz do zrozumienia konkretnych zachowań. Oprócz bardzo przystępnie podanej wiedzy dotyczącej działania mózgu (omawiane są głównie mechanizmy związane z reakcją na silny stres, traumatyczne przeżycia) mamy tu wiele chwytających za serce historii, które pozwalają nam patrzeć na skomplikowane ludzkie zachowania przez zupełnie inny pryzmat. 

Dla kogo?

Dla osób, które interesują się rozwojem osobistym, psychologią, behawioryzmem, mechanizmami neurologicznymi. 

Poziom – B2/C1

Słuchałam książki w aplikacji Audible. Podobnie jak w Spare, książkę czytają autorzy. Bardzo dobrze mi się tego słuchało – mimo że jestem obyta z medycznym słownictwem, wszystkie trudniejsze pojęcia były wyjaśniane. Mocna polecajka. 

Kolejna ciekawa pozycja z książek po angielsku, które przeczytała w 2023 roku to:

5. Marvellous medicine  (Adam Kay)

okładka Marvellous medicine (Adam Kay)

Wszyscy moi podopieczni (zwłaszcza Ci z medycznych kręgów) wiedzą doskonale, że jestem psychofanką Adama Kaya. Po cudownym This is going to hurt i słodko-gorzkim Undoctored, przyszedł czas na książki dla dzieci, które są jednak tak świetnie napisane, że z nieskrywaną radością czytam je też ja. Marvellous Medicine, właściwie Kay’s Marvellous Medicine A (Terrifyingly) True History of Disgusting Diseases and Crazy Cures to książka o historii medycyny z masą ciekawych informacji, pełna żarcików i ironicznego humoru. Osobne brawa należą się  Henry’emu Parkerowi za świetne ilustracje. 

Dla kogo?

Myślę, że to może być świetna pozycja na rozpoczęcie przygody z czytaniem. Najbardziej spodoba się osobom, które są zainteresowane tematami historyczno-medycznymi.   

Poziom – B2

Prosty przystępny język i atrakcyjność przekazu sprawia, że książkę czyta się naprawdę błyskawicznie. 

6. The Culture Map (Erin Meyer)

okładka The Culture Map (Erin Meyer)

To jedna z książek po angielsku, którą powinien przeczytać każdy, kto pracuje w międzynarodowym środowisku. Autorka, Erin Meyer, jest specjalistką od kulturowej komunikacji głównie w biznesie. W swojej książce skupia się na 8 wymiarach komunikacji, które są różnie postrzegane w kulturach. Dokładnie omawia sposób komunikacji, oceniania, perswadowania, przewodzenia, zaufania, niezgadzania się i planowania w czasie.

Jak wyraża zaufanie osoba z Niemiec, a jak będzie to wyglądało np. w Indiach czy krajach arabskich? Dlaczego Latynosi często się spóźniają? W jaki sposób buduje się zaufanie w Rosji a jak np. w Nigerii? 

Była to niezwykle ciekawa podróż, pełna osobistych anegdot, historii i przykładów. Świetnie mi się to czytało. 

Dla kogo?

Dla ambitnych korpoludów i osób, które dużo podróżują. 

Poziom – B2

Bardzo przystępnie i lekko napisana książka, którą szybko się czyta. 

Podsumowanie

Zdecydowana większość literatury, którą wybieram, jest anglojęzyczna. Jednak oprócz książek po angielsku znalazłam też kilka polskich perełek. 

Niezmiennie zachwyca mnie proza Agata Romaniuk – w tym roku przeczytałam jej Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości). To przepiękna, pełna czułości, humoru i wyczucia kolekcja historii o związkach dojrzałych ludzi. W opisie książki czytamy: „Powiedzieć komuś: „Nie jesteś moją pierwszą miłością, ale wiem, że będziesz ostatnią” to jedna z najpiękniejszych obietnic, jakie możemy złożyć.”

Jestem tą książką oczarowana i polecam z całych sił. 

Oprócz tej książki bardzo mocno polecam coś z zupełnie innego biegunu – Czas na Twoje mocne strony autorstwa Dominika Juszczyka i Malwiny Angerman – Kowalskiej. 

Jest to doskonałe uzupełnienie testu Gallupa. Książka pomaga umieścić swoje talenty w trochę szerszym kontekście wartości i celów życiowych. Myślę, że to może być bardzo przydatna książka przed np. rozmową kwalifikacyjną. 

A jak wyglądają kolejne pozycje na mojej biblioteczce? 

Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki (już zaczęłam, genialna!) oraz

American Prometheus The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer

Can’t wait! 

A Ty, co ciekawego w tym roku czytałaś?  

Napisz w komentarzu, ile książek po angielsku (i nie tylko) przeczytałaś w tym roku. Pochwal się, zostaw inspirację i polecajki dla innych! 🙂

A jeśli jeszcze czujesz opory przed czytaniem po angielsku… Don’t.

One nie gryzą, a wiele możesz się z nich nauczyć.

Ja zachęcam Cię do sięgania do książek po angielsku, ponieważ nie tylko są okazją do nauki języka, ale po prostu poszerzają nasze horyzonty i pozwalają nam dowiedzieć się więcej o świecie.

Ps. Jeżeli akurat te propozycje do Ciebie nie przemawiają, zapraszam Cię do innego wpisu, w którym dzieliłam się ciekawymi książkami po angielsku. Znajdziesz go TUTAJ.

Dziękuję, że poświęciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci potrzebną wiedzę, cenne wskazówki, chwilę refleksji lub relaksu.

Możesz teraz:

  • dodać komentarz ze swoją opinią, włączyć się w dyskusję. Czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
  • Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać, to podziel się nim z innymi! Aby to zrobić wystarczy, że klikniesz: [wp_social_sharing social_options=’facebook’  facebook_text=’Podziel się’]
  • Śledzić mój FanPage aby otrzymać aktualne informacje na temat moich działań.
  • Obserwować mnie na Instagramie, gdzie dzielę się obrazami mojej codzieności w postaci zdjęć i krótkich filmików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podglad_ogarnij_angielskie_czasy

Chcesz dostawać ode mnie co tydzień piękną pigułkę angielskiego?

Zapisz się na newsletter i odbierz swój pierwszy prezent – pierwszy rozdział mojego e-booka “Ogarnij angielskie czasy”!

Ps. prezentów jest więcej ? Zawsze też w pierwszej kolejności będziesz też wiedział(a) o najnowszych wyzwaniach czy wpisach na blogu. Moim zdaniem warto! ?